Wnikliwa psychoanaliza

Psychoanaliza – z czym nam się kojarzy to słowo? Wiele osób ma złe skojarzenia. A czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego, kto jest uważany za twórcę psychoanalizy? Oczywiście, że tą osobą jest Sigmund Freud. Zdecydowana większość osób doskonale wie z kim ma do czynienia. Nawet, jeżeli ktoś na co dzień nie jest związany z psychoanalizą, czy też psychologią w jakikolwiek sposób. Sigmund Freud jest człowiekiem, który prowadził liczne badania. Miał swoich przeciwników, ale w zdecydowanej większości miał zwolenników. Na podstawie jego koncepcji powstały późniejsze szkoły. Dla przeciwwagi powstawały również szkoły, które podburzały teorie głoszone przez Freuda. Jak więc widać, albo trzeba było się z nim zgadzać, albo nienawidzić. Warto przeczytać książki Freuda, aby zapoznać się z jego tokiem myślenia.

“Życie seksualne”

Freud nie tylko zajmował się psychoanalizą, ale także życiem seksualnym człowieka. Może dla wielu osób będzie to ogromne zaskoczenie, ale tak naprawdę życie seksualne można pojmować w różny sposób. Można o nim rozmawiać na różne sposoby. I tego właśnie dokonuje Freud w swoim dziele. Mamy tu trzy wielkie rozprawy, a w środku dokładniejsze omówienie takich tematów, jak seksualność dziecka, strefy erogenne, pierwotna biseksualność istoty ludzkiej i wiele innych. Warto zapoznać się z tym tematem, ponieważ może on zaciekawić wiele osób.

“Kultura jako źródło cierpień”


“Dyskomfort w kulturze” (1930) i “Przyszłość pewnego złudzenia” (1927) – oto dwa słynne dzieła, jakie można znaleźć w tej książce. Freud był takim człowiekiem, że lubił zajmować się wieloma tematami. Chociażby czymś takim, jak kultura i religia. W tej właśnie książce toczy bardzo ciekawe rozważania. Znaleźć tu można dowód na to, że kultura i religia to dwa powiązane ze sobą tematy. Chociaż mogłoby się wydawać, że tak nie jest. Można tu nawet znaleźć stwierdzenie, że kultura walczy na śmierć i życie o człowieka. W jakim sensie? Tego dowiemy się właśnie z tej książki.