Psychoanaliza dla każdego człowieka

Nie wszyscy są świadomi tego, że Sigmund Freud chciał studiować prawo (https://www.taniaksiazka.pl/autor/zygmunt-freud). Ale tak naprawdę jego pasją były nauki przyrodnicze. Sam, przyszły twórca psychoanalizy, przyznał też, że ogromne wrażenie zrobiła na nim lektura rozprawy Goethego pt. Natura. W 1873 roku zaczął studiować na Uniwersytecie Wiedeńskim medycynę. Z wykształcenia lekarz, który bardzo chciał się dowiedzieć, na jakiej zasadzie działa umysł ludzki. Temat bardzo skomplikowany, ale bardzo pociągał Freuda, który sam nie był prawdziwym filozofem. To w niczym nie przeszkadzało. Sigmund Freud został twórcą psychoanalizy. To na wynikach jego badań, teoriach, pracują wszyscy najwybitniejsi naukowcy. Chociaż należy przyznać uczciwie, że tylu ilu wyznawców filozofii Freuda, tyle miał on samo wrogów.

“Psychopatologia życia codziennego”

Bardzo wciągająca książka, która uważana jest za jedną z najważniejszych dzieł literackich. Autor postanowił sprawdzić, na jakiej zasadzie działa….zapomnienie. W jakim sensie? Wystarczy spojrzeć na to, ile razy chcemy coś powiedzieć, ale nagle zapominamy danego słowa. Dlaczego tak się właśnie dzieje? Dlaczego nagle gubimy szyk zdań i nie wiemy w jaki sposób chcielibyśmy się wysłowić? Nie tylko sam Freud był zaskoczony swoimi wynikami badań, ale inni naukowcy również. Do jakich wniosków doszedł lekarz? Tego wszyscy dowiedzą się właśnie z tej książki.

“Wizerunek własny”

Książka ma bardzo dosłowne znaczenie. Freud przedstawia nam swój własny wizerunek. Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć, jak wyglądały jego kolejne lata pracy, poczynając od lata praktyki, to w końcu ma do tego idealną okazję. Do 1891 roku Freud w swoim leczeniu stosował hipnozę. Dopiero potem zaczął on zwracać większa uwagę m.in. na seksualność swoich pacjentów. W trakcie leczenia pacjentów postanowił stosować kataraktę. Ale to nie był ostateczny etap jego badań naukowych. Do czego doprowadziły jego kolejne lata pracy naukowej? Odpowiedź na to pytanie da nam właśnie książka, którą mamy przed sobą.